Oprac.część 1część 2część 3część 4część 5Interpret.PlanMini
Epoka literacka
Biografia autora
Albert Camus to filozof- egzystencjalista, reżyser, aktor, ale przede wszystkim pisarz i publicysta francuski. Żył w latach 1913-1960. Urodził się w Algierii, skąd został wyproszony za głoszone poglądy i udał się do Francji w 1940 r. W roku 1957 otrzymał Nagrodę Nobla. Najważniejsze dzieła pisarza to powieści „Obcy” (1942), „Dżuma” (1947), „Upadek” (1956).
Camus był jednym z twórców filozofii egzystencjalnej. Głosiła ona między innymi, iż człowiek rodzi się wolny i jest skazany na ciągłe podejmowanie decyzji, z których i tak nie jest zadowolony. W dodatku życie człowieka jest w każdej chwili poddane siłom zewnętrznego świata, które mogą je zniszczyć, stąd strach przed życiem i postępowaniem, a nawet poczucie absurdu. Jest one potęgowane brakiem celowości życia, nie ma powodu, aby pojawił się na świecie. Religia nie ma sensu bytu, bo Bóg nie istnieje, po śmierci człowiek odchodzi w nicość.
Geneza dzieła
Utwór powstał w 1947 jako druga część tryptyku („Obcy”, „Upadek”).
Budowa utworu
Powieść-dziennik została podzielona na pięć części oznaczone cyframi rzymskimi, które nie posiadają tytułów. Są one ukazaniem kolejnych etapów rozprzestrzeniania się choroby. Dominuje tutaj narrator wszechwiedzący, ale wplatane są relacje z dziennika jednego z bohaterów, mianowicie Tarrou. Można odnieść wrażenie, iż narrator wszechwiedzący wspiera się w swoim opisie sytuacji na tymże dzienniku.
Czas i miejsce akcji
Akcja dzieła rozpoczyna się i trwa około roku (początek akcji to 16. kwiecień, koniec to 8. luty) w roku 194.- oznacza zatem aluzję do lat 40-tych, okresu II wojny światowej i okupacji. Miejscem akcji jest Oran, miasto w Algierii, północna Afryka, dawna kolonia francuska.
Bohaterowie
Oryginalne nazwiska i polska [wymowa]
- Bernard Rieux [rie] – lekarz
- Jean Tarrou [żan taro]– młody mężczyzna, autor dzienników
- Raymond Rambert [rajmond ramber]– młody dziennikarz z Paryża
- Joseph Grand [żose grand] – urzędnik merostwa Oranu
- ojciec Paneloux [panele]– ksiądz jezuita, teolog
- Cottard [kotar]– przedstawiciel firmy handlującej winami
- Othon [oton]– sędzia, prawnik
- Castel [kastel]– lekarz, kolega Rieux
- mieszkańcy Oranu – bohater zbiorowy
Zobacz film
Streszczenie
Oprac.część 1część 2część 3część 4część 5Interpret.PlanMini