Oprac.Akt 1Akty 2-3Akty 4-5Interp./Char.Plan/Mini
Epoka literacka
Biografia autora
Hrabia Aleksander Fredro (1793-1876) to polski komediopisarz i poeta tworzący w epoce romantyzmu. urodził się 20 czerwca 1793 u stóp Karpat, w Surochowie niedaleko Przemyśla, w zamożnej rodzinie szlacheckiej. Zmarł 15 lipca 1876 we Lwowie.
Jako 16-tolatek zaciągnął się do wojska Księstwa Warszawskiego a później z armią Napoleona ruszył na Moskwę.
Zadebiutował komedią “Pan Geldhab”, mając 25 lat. Pisał utwory z życia szlachty żyjącej na prowincji. Potrafił doskonale ukazywać różnorodność charakterów ludzkich, organizować świat przedstawiony, wymyślać sylwetki i intrygi, bawiąc widzów. Włączył do polskiej literatury formy humoru do tej pory zupełnie nieznane. To nie przysporzyło mu poważania wśród elit rozwijającego się romantyzmu. Dlatego przez 18 lat zaniechał publikowania swoich komedii, pisząc “do szuflady”.
Do najbardziej znanych komedii Fredry należą: “Zemsta”, “Śluby panieńskie”, “Damy i huzary”, “Mąż i żona”, “Pan Jowialski”. Najbardziej znaną bajką wierszowaną poety jest “Paweł i Gaweł”.
Więcej informacji w Wikipedii
Geneza dzieła
Pisanie komedii poeta rozpoczął w roku 1926, ale miała nieco inny charakter i budowę. Powrócił do jej pisania i ukończył w 1832 r. Wystawiono ją rok później we Lwowie.
Budowa utworu
Pełny tytuł dzieła brzmi: “Śluby panieńskie czyli magnetyzm serca”. Utwór składa się z pięciu aktów. W akcie I jest 10 scen, w II jest ich 9, w III – 6, w IV – 9 i w V – 8, razem 42 sceny. Fredro zastosował wiersz trzynastozgłoskowy.
Czas i miejsce akcji
Akcja rozgrywa się w pierwszej połowie XIX wieku i nie przekracza 24 godzin. Rozgrywa się na dworze szlacheckim pani Dobrójskiej pod Lublinem.
Bohaterowie
- Pani Dobrójska – matka Anieli i właścicielka dworku, w którym rozgrywa się akcja
- Aniela – córka Dobrójskiej, narzeczona Gustawa
- Klara – kuzynka Anieli
- Radost – stryj Gustawa, dawny narzeczony Dobrójskiej
- Gustaw – bratanek Radosta, narzeczony Anieli
- Albin – sąsiad Dobrójskiej, starający się o rękę Klary już dwa lata
- Jan – służący Dobrójskiej
Zobacz przedstawienie
Streszczenie
Oprac.Akt 1Akty 2-3Akty 4-5Interp./Char.Plan/Mini