Oprac.Streszcz./Interpr.Char.Plan/Mini
Analiza i interpretacja trzech pieśni z “Odprawy…”
Epoka literacka
Biografia autora
Jan Kochanowski – zapoznaj się z dorobkiem twórczym mistrza z Czarnolasu w artykule Wikipedii.
Geneza dzieła
Jan Kochanowski wykorzystał mit o wojnie trojańskiej. Pełny jej tytuł to: „Odprawa posłów greckich podana na teatrum przed Królem Jego Mością i Królową Jej Mością w Jazdowie nad Warszawą dnia dwunastego stycznia Roku Pańskiego MDLXXVIII na feście u Jego Mości Pana Podkanclerzego Koronnego” Jana Kochanowskiego, w skrócie „Odprawa posłów greckich” powstała dla Jana Zamoyskiego, mecenasa poety. Dzieło poprzedza list z dedykacją zatytułowany:
MEMU MIŁOŚCIWEMU PANU, JEGO MŚCI PANU, PANU JANOWI ZAMOYSKIEMU Z ZAMOŚCIA, PODKANCLERZEMU KORONNEMU ETC., ETC. SŁUŻBY SWE W ŁASKĘ W.M. MEGO MIŁOŚCIWEGO PANA ZALECAM
Sztukę wystawiono z okazji wesela Jana Zamojskiego z Krystyną Radziwiłłówną. Na spektaklu byli obecni król Stefan Batory z królową Anną Jagiellonką, dwór i dostojnicy państwowi, senatorowie i posłowie przybyli do miejsca uroczystości – Ujazdowa pod Warszawą. Pierwsze wydanie dzieła miało miejsce w 1578 roku.
Budowa utworu
„Odprawa…” jest zbudowana z prologu, pięciu epejsodionów i epilogu. Zachowuje zasadę trzech jedności: miejsca, czasu i akcji.
Czas i miejsce akcji
Akcja rozgrywa się w Troi, na placu przed pałacem. Rozpoczyna się tuż przed przybyciem do Troi posłów greckich, na krótko przed wybuchem wojny trojańskiej. Czas trwania akcji nie przekracza 24 godzin.
Bohaterowie
Antenor, Aleksander – Parys, Helena, Pani Stara, Poseł, Ulisses i Menelaos – posłowie greccy, Priam – król trojański, Kasandra, Rotmistrz, Więzień, Chór.
Analiza i interpretacja trzech pieśni z “Odprawy…”
Streszczenie
Oprac.Streszcz./Interpr.Char.Plan/Mini