Oprac.Część 1Część 2Interp./Char.
Epoka literacka
Biografia autora
Gustaw Herling-Grudziński żył w latach 1919-2000. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas wojny złapany przez Rosjan i skazany na 10 lat katorgi. Przebywał w łagrze w Jercewie, a wspomnienia z tego okresu zapisał w „Innym świecie” wydanym w 1951 roku na Zachodzie. Po wojnie przebywał na emigracji, pracował w paryskiej „Kulturze”, Radiu Wolna Europa, mieszkał w Neapolu. Debiutował w 1945 roku opowiadaniami „Żywi i umarli”, na pisał także zbiór opowiadań „Wieża i inne opowiadania” (1988), „Dziennik pisany nocą” (1972-2000) i inne dzieła. Zobacz więcej informacji w Wikipedii.
Geneza dzieła
Utwór powstał po doświadczeniach Herlinga-Grudzińskiego z pobytu na katordze w Jercewie na Syberii w Związku Radzieckim. Powstał w latach 1949-1950.
Budowa utworu
Utwór jest rodzajem pamiętnika z wydarzeń, których narrator doświadczył lub był świadkiem. Jest to proza dokumentująca pracę systemu totalitarnego w Związku Radzieckim za rządów Stalina, ludobójcy posługującego się rozbudowanym aparatem terroru. Utwór składa się z dwóch części podzielonych na tematyczne rozdziały. Część pierwsza i druga mają po 7 rozdziałów oraz epilog.
Części i rozdziały
⇒ Część pierwsza | ⇒ Część druga |
---|---|
Witebsk-Leningrad-Wołogda Nocne łowy Praca – Dzień po dniu – Ochłap – Zabójca Stalina Drei Kameraden Ręka w ogniu Dom Swidanij Zmartwychwstanie Wychodnoj dień |
Głód Krzyki nocne Zapiski z martwego domu Na tyłach otieczestwiennoj wojny – Partia szachów – Sianokosy Męka za wiarę Trupiarnia – Opowiadanie B Ural 1942 Epilog: upadek Paryża |
Czas i miejsce akcji
Akcja dzieła to lata 1940-1942. Miejscem akcji jest przejściowo Witebsk, Leningrad, Wołogda, którędy bohater-narrator jest wieziony do Jercewa, miejsca katorgi, gdzie rozgrywa się 90% akcji. Także droga powrotna to między innymi Swierdłowsk i Czeliabińsk, miejscem zakończenia akcji w epilogu jest Rzym.
Bohaterowie
Gustaw Herling-Grudziński – młody mężczyzna w wieku 20-22 lat, Dimka, Sadowski, Kostylew, Samsonow, Zyskind, Kowal, Pamfiłow, Stiepanowicz W., Machapetiana, Struminy, Levenstein, Zabielski i inni.
Streszczenie
Oprac.Część 1Część 2Interp./Char.