Oprac.Księga 1Księga 2Księga 3Księga 4Księga 5Księga 6Księga 7Księga 8Księga 9Księga 10Księga 11Księga 12EpilogJacek SoplicaOpisyTekst
Oryginalny spis zawartości Księgi
Pierwsze ruchy wojenne zajazdu — Wyprawa Protazego — Robak z panem Sędzią radzą o rzeczy publicznej — Dalszy ciąg wyprawy Protazego bezskutecznej — Ustęp o konopiach — Zaścianek szlachecki Dobrzyn — Opisanie domostwa i osoby Maćka Dobrzyńskiego.
Streszczenie
“Pan Tadeusz” Księga 6 Zaścianek rozpoczyna się od opisu poranka. Bydło poszło późno na pastwisko, ptaki nie śpiewają, bocian gdzieś klekoce. Żniwiarki śpiewają przy pracy. Na drogach zaczyna się wielki ruch wozów. W Soplicowie wszyscy smutni z powodu wczorajszej kłótni.
Robak rozmawia z Sędzią o Telimenie. Wspomina, że Jacek zostawił na wychowanie Zosię. Należałoby się pozbyć jej teraz, gdyż flirtuje z Tadeuszem, a także z Hrabią. Potem mówią o kłótni o zamek. Niepotrzebnie chodził tam Sędzia.
Ksiądz namawia do zgody z Hrabią, ale Sędzia krzyczy, wścieka się, iż nie może być nawet o tym mowy [147]. Żąda przeprosin Hrabiego lub pojedynku.
Robak ostrzega, że Jacek Soplica przysięgał oddać dobra Horeszków prawowitym dziedzicom, aby uzyskać rozgrzeszenie. Dobra te zabrała Targowica.
Ślub Tadeusza z Zosią miałby pogodzić zwaśnione rody.
Sędzia wybucha po raz drugi. Mówi, że nawet nie znał się z Jackiem, ponieważ najpierw był w jezuickiej szkole, potem na dworzaninem wojewody [168].
Wszystko, czego zażądał Jacek, on zrobił. Hrabia to jednak “dziesiąta woda po kisielu” (dalekie pokrewieństwo, trudne do udokumentowania) Horeszków i nie zamierza z nim się bratać.
Robak przekonuje, iż nie ma co wdawać się w spory, kiedy polskie wojska z Dąbrowskim lada chwila mogą przeprawić się przez Niemen.
Robak zachęca Sędziego do wywołania powstania na tyłach armii rosyjskiej, a na czele powstania miałby stanąć Sędzia [227]. Sędziemu spodobał się pomysł powstania. Wraz z Tadeuszem stanie na jego czele. Ale czy już pora do boju?
Najpierw należy przywrócić zgodę z Hrabią, twierdzi Robak. Jest to wielki bogacz i ma na Litwie posłuch. Szlachta opowie się za nim, gdy tego zażąda. Dlatego Robak pędzi do Hrabiego.
Sędzia nadąsany nalega przy księdzu, aby Hrabia zgłosił się do niego z przeprosinami, bo jest młodszy.
Protazy wspomina, jak to kiedyś ratował się, sprawując urząd woźnego. Musiał uciekać przez okno i skrywać się w konopiach.
Pewien szlachcic Wołodkowicz stał nad nim z rapierem i żądał, aby odwołał pewien rozkaz Trybunału albo zjadł ów rozkaz.
Teraz Protazy przesuwał się w konopiach znowu i spotkał Robaka. Razem dotarli do dworu Hrabiego.
Dwór był otwarty, nikogo nie zastali. Podejrzewali, iż szlachcic wyruszył na jakieś polowanie. Nie mogli jednak zrozumieć, dlaczego Hrabia zabrał większą część broni białej i palnej. Na folwarku, od pewnej kobiety dowiedzieli się, iż Horeszko ruszył drogą na Dobrzyn.
Zaścianek Dobrzyńskich
Dobrzyńscy to był pradawny ród litewski. Opis genezy rodu Dobrzyńskich [385].
Słynęli z męstwa mężczyzn i urody panien. Kiedy Jan III Sobieski wezwał pospolite ruszenie, z samego Dobrzyna ruszyło 600 szlachty. Wielcy patrioci. Kiedyś dumni, teraz schłopiali i sami zajmują się rolą. Różnią się od Litwinów postawą i urodą.
Pochodzą z Polski i mimo 400-letniej bytności na Litwie zachowali akcent mazurski.
Dzieciom dawali święte imiona, chłopcom Bartłomiej lub Maciej, dziewczynom Kachna lub Maryna [407]. W związku z tym, aby rozeznać się wśród swoich, musieli nadawać sobie imioniska, czyli przydomki.
Maciek nad Maćkami
Najstarszym z Dobrzyna był Maciej zwany Kurkiem na kościele lub Maćkiem nad Maćkami. Mieszkał w dworku górującym nad innymi, ale niezbyt zadbanym [444].
Maciek liczył 72 lata [opis Maćka nad Maćkami 505], brał udział w konfederacji barskiej.
Lubił walczyć i często zmieniał obozy czy frakcje polityczne, dlatego przydomek Kurek na kościele – zmieniał tor obrotów zależnie od wiatru.
W czasie powstania kościuszkowskiego walczył pod Jasińskim. Uratował wtedy Pocieja, którego sam wyniósł podziurawionego kulami jak sito.
Pociej przeżył i z wdzięczności dawał Maciejowi bogactwo, lecz ten odmówił przyjęcia go. Zasłynął wtedy powiedzeniem: “Niech Pociej Macieja a nie Maciej Pocieja ma za dobrodzieja”.
Mimo wszystko – politycznych wahań – Maciej zyskał sławę z powodu mądrości.
Wielu ze szlachty prosiło go o rady. I teraz także przybywały całe gromady.
Streszczenie
Oprac.Księga 1Księga 2Księga 3Księga 4Księga 5Księga 6Księga 7Księga 8Księga 9Księga 10Księga 11Księga 12EpilogJacek SoplicaOpisyTekst
Super opracowanie… muszę zdobyć piątkę.
zarabiscie – dzieki
głowa mnje boli-dzieki
thx