Opis z instrukcjami w nawiasach
Znaczek pocztowy służący do naklejania na korespondencję, znajdujący się po prawej stronie, ma kształt prostokąta (kształt, można podać nawet rozmiary, mierząc linijką), zawiera fotografię mężczyzny (cecha przedmiotu) i jest kolorowy (cecha przedmiotu). W ramce na ciemnym zamazanym tle (cecha znaczka), w centrum (cecha przestrzeni) widać postać Rogera Federera (nazwisko postaci) trzymającego złoty puchar (cecha przedmiotu) o dużych rozmiarach (cecha przedmiotu). Jest to sportowiec, który w ostatnich latach jest najlepszym tenisistą ziemnym na świecie. Na znaczku ma uśmiechniętą twarz (opis postaci), nienaganną fryzurę (opis postaci) i jest ubrany w białą marynarkę (opis postaci), pod nią ma białą koszulkę (opis postaci). Biała marynarka (cecha przedmiotu) na lewej zewnętrznej kieszeni ma wyhaftowany złoty puchar (cecha przedmiotu). Na lewej ręce (cecha przestrzeni i postaci) spod rękawa marynarki wystaje zegarek z niebieską tarczą (cecha przedmiotu) i wskazówkami (cecha przedmiotu), jest srebrny (opis przedmiotu) i ma srebrną bransoletę (cecha przedmiotu). Wskazuje godzinę 15.15 lub 9.15, trudno określić, gdyż nie widać całej tarczy zegarka (cecha przedmiotu). Na lewym mankiecie marynarki widoczne są dwa złote guziki (opis przedmiotu).
Po prawej stronie znaczka (cecha przestrzeni) na szerokości jednej czwartej (cecha przestrzeni) tło jest rozjaśnione białym przezroczystym pasem (cecha przedmiotu). Jest na nim napis “Helvetia” – od dołu do góry (cecha przestrzeni) – co oznacza: Szwajcaria. Pod nim (cecha przestrzeni) niemal na rękawie Federera widnieje pogrubiony napis “100” (cecha przedmiotu) – to cena za znaczek w walucie szwajcarskiej. Napisy “Helvetia” i “100” są koloru czerwonego (cecha napisu). W prawym dolnym rogu (cecha przestrzeni) widnieje data roczna “2007” napisana czarną i mniejszą czcionką (cecha napisu) – jest to rok wydania znaczka. Z kolei w lewym dolnym rogu (cecha przestrzeni) taką samą czcionką, drukowanymi literami napisano “ROLAND HIRTER” – to prawdopodobnie autor projektu, plastyk.
Znaczek zawiera fotografię Rogera Federera i został wykonany przez Szwajcarów dla uczczenia wyników sportowych wielkiego tenisisty, dumy szwajcarskiego sportu.
Opis bez instrukcji:
Znaczek pocztowy służący do naklejania na korespondencję, znajdujący się po prawej stronie, ma kształt prostokąta, zawiera fotografię mężczyzny i jest kolorowy. W ramce na ciemnym zamazanym tle, w centrum widać postać Rogera Federera trzymającego złoty puchar o dużych rozmiarach. Jest to sportowiec, który w ostatnich latach jest najlepszym tenisistą ziemnym na świecie. Na znaczku ma uśmiechniętą twarz, nienaganną fryzurę i jest ubrany w białą marynarkę, pod nią ma białą koszulkę. Biała marynarka na lewej zewnętrznej kieszeni ma wyhaftowany złoty puchar. Na lewej ręce spod rękawa marynarki wystaje zegarek z niebieską tarczą i wskazówkami, jest srebrny i ma srebrną bransoletę. Wskazuje godzinę 15.15 lub 9.15, trudno określić, gdyż nie widać całej tarczy zegarka. Na lewym mankiecie marynarki widoczne są dwa złote guziki.
Po prawej stronie znaczka na szerokości jednej czwartej tło jest rozjaśnione białym przezroczystym pasem. Jest na nim napis “Helvetia” – od dołu do góry – co oznacza: Szwajcaria. Pod nim niemal na rękawie Federera widnieje pogrubiony napis “100” – to cena za znaczek w walucie szwajcarskiej. Napisy “Helvetia” i “100” są koloru czerwonego. W prawym dolnym rogu widnieje data roczna “2007” napisana czarną i mniejszą czcionką – jest to rok wydania znaczka. Z kolei w lewym dolnym rogu taką samą czcionką, drukowanymi literami napisano “ROLAND HIRTER” – to prawdopodobnie autor projektu, plastyk.
Znaczek zawiera fotografię Rogera Federera i został wykonany przez Szwajcarów dla uczczenia wyników sportowych wielkiego tenisisty, dumy szwajcarskiego sportu.
Pisząc opis, skupiamy się na:
– cechach przestrzennych danego obrazu (przedmiotu, przedmiotów), jego przeznaczenie;
– relacjach pomiędzy przedmiotami, ich lokalizację i nazwy;
– cechy przedmiotów i kształty, kolory, wielkość, rozmiary, a także zapachy;
– opinia własna typu: “Podoba mi się” – nie jest konieczna.
Cechy opisu
– to opisywanie przedmiotów i osób będących w bezruchu, statycznych;
– ukazuje elementy świata i wzajemne ich relacje;
– przedstawia zazwyczaj osobiste wrażenia piszącego czy narratora.
Funkcje opisu
Opis uplastycznia i uatrakcyjnia świat przedstawiony dzieła literackiego. Organizuje przestrzeń i często wnosi do niej wartości symboliczne czy metaforyczne.