Oprac.Część 1aCzęść 1bCzęść 2Część 3Interp./Char.Plan/Mini
Epoka literacka
Biografia autora
Johan Wolfgang Goethe to najwybitniejszy niemiecki poeta okresu preromantycznego (1767-1785) i romantyczny, prekursor romantyzmu europejskiego (1749-1832). Urodził się we Frankfurcie nad Menem w rodzinie mieszczańskiej.
Studiował prawo, potem krótko prowadził praktykę adwokacką, by później poświęcić się literaturze. Jest autorem dramatu “Faust” (1768-1832 dzieło powstawało niemal całe życie autora) oraz powieści epistolarnej “Cierpień młodego Wertera”(1774). Więcej informacji w Wikipedii.
Geneza dzieła
Dzieło powstało w 1772 roku a ukazało się drukiem w 1774 roku. Temat został zaczerpnięty z doświadczeń osobistych Goethego. W roku 1772 był on świeżo upieczonym prawnikiem, którego ojciec wysłał na praktykę aplikancką do Wetzlaru, niewielkiego miasteczka, gdzie pracowała komisja najwyższego trybunału cesarskiego. Tam poznał uroczą wioskę Garbenheim, w której gospodzie spotykali się młodzi prawnicy i dyplomaci. Poznał także Wilhelma Jerusalem i Hansa Kestnera, który miał narzeczoną Karolinę Buff. W niej to zakochał się Goethe. Pewnego razu pod nieobecność Kestnera pocałował pannę Karolinę i później potajemnie opuścił praktykę. Miał też myśli samobójcze. Jego przyjaciel Wilhelm popełnił samobójstwo z powodu nieszczęśliwej miłości, strzelił sobie w głowę pistoletem pożyczonym od Kestnera. Te elementy prawdziwej historii pojawiają się w powieści jako tło wydarzeń.
Czas i miejsce akcji
Akcja dzieła rozgrywa się od 4 V 1771 do 10 X 1771 – w Części pierwszej, a Część druga to listy datowane od 20 X 1771 do 9 XII 1772. W części zatytułowanej “Wydawca do czytelnika” znalazły się listy z 12, 14 i 20 grudnia 1772.
Bohaterowie
- Werter – młody mężczyzna poszukujący sensu i celu życia, zakochany w Lottcie.
- Lotta – Szarlotta S., narzeczona Alberta i przyjaciółka Wertera.
- Albert – narzeczony Lotty, który po jakimś czasie wraca do domu, aby ożenić się z ukochaną.
Budowa utworu
To powieść epistolarna – pisana w formie listów. Składa się z trzech części, pierwsza (39 listów) i druga (44 listy) są pisane w formie listów Wertera do przyjaciela Wilhelma. Część trzecia zatytułowana „Wydawca do czytelników” (ma charakter epilogu) jest pisana w trzeciej osobie przez narratora znającego fakty życia bohatera, zna on i przytacza niektóre później napisane ręką Wertera listy do Wilhelma i Loty, a także do innych osób (3 listy i ok. 4 listów przedśmiertnych do Loty, Wilhelma, Alberta, komisarza). Listy posiadają daty konkretnych dni w latach 1771 i 1772 roku, w których rozgrywa się akcja utworu.
Streszczenie
Oprac.Część 1aCzęść 1bCzęść 2Część 3Interp./Char.Plan/Mini